
Clubul Regal al Medicilor organizează, în perioada 12- 14 octombrie 2017, cea de-a III-a ediție a Congresului național cu participare internațională, sub deviza ”Împreună Construim Excelența”.
Această ediție a Congresului Clubului Regal al Medicilor se va bucura de participarea a aproximativ 500 de specialiști care împărtășesc aceleași valori și armonie, speakeri români și străini, din peste 20 de specialități: obstetrică- ginecologie, chirurgie generală, imagistică, medicină de laborator, gastroenterologie, ORL, oftalmologie, pediatrie, neonatologie etc.
Printre speakerii străini care au confirmat deja participarea se află conf. dr Hemant Sawnani (Departamentul de pediatrie al Cincinnati Children's Hospital Medical Center, medic primar pneumolog la Comprehensive Neuromuscular Center Cincinnati Children’s, membru în American Academy of Sleep Medicine și în American Thoracic Society) și prof. univ. dr. Narong Simakajornboo (Departamentul de pediatrie al Cincinnati Children's Hospital Medical Center, director al Centrului de Somnologie și al programului de formare în somnologie, membru în American Academy of Sleep Medicine, the American Thoracic Society, the Sleep Research Society și în Society for pediatric Research).
Efortul medical al conf. dr. Hemant Sawnani este dedicat managementului pulmonar al copiilor cu boli neuromusculare. Specialistul este, de asemenea, implicat în cercetarea rezultatelor în DMD (distrofie musculară Duchenne) și în elaborarea unor ghiduri și protocoale pentru managementul DMD și SMA (atrofie musculară spinală).
Prof. univ. dr. Narong Simakajornboon a fost beneficiarul unor granturi de cercetare finanțate de American Lung Association și American Heart Association, care au studiat efectul fumatului la mamă asupra dezvoltării controlului respirației. De asemenea, este co-cercetator pe proiecte finanțate de NIH ce au ca scop evaluarea respirației pe timpul somnului la adolescenții obezi cu apnee obstructivă de somn, care au suferit o intervenție chirurgicală bariatrică. Alte domenii de cercetare în care activează sunt somnul sugarului, sindromul picioarelor neliniștite la copii, precum și somnul la copiii cu leziuni produse de arsuri.
Temele de anul acesta sunt:
Cel de al III-lea Congres al Clubului Regal al Medicilor se desfășoară la hotel Novotel București și este acreditat EMC. Mai multe informații despre congres găsiți AICI.
Valentina Grigore
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate