
Dezvoltarea de mecanisme de guvernanță pentru sănătatea digitală, de parteneriate eficiente precum și creșterea încrederii publicului sunt câteva din acțiunile pe care statele din regiunea europeană a OMS sunt invitate să le adopte, potrivit rezoluției referitoare la Planul regional de acțiune privind sănătatea digitală pentru regiunea europeană a OMS 2023-2030. Acesta este unul din documentele de maxim interes de pe agenda celei de-a 72-a sesiuni a Comitetului Regional al OMS pentru Europa (RC72) ce va avea loc la Tel Aviv, Israel, în perioada 12-14 septembrie 2022, eveniment hibrid la care vor participa miniștrii sănătății și delegați la nivel înalt din cele 53 de state membre ale Regiunii Europene a OMS, precum și reprezentanți ai organizațiilor partenere și ai societății civile.
Planul își propune să valorifice transformările aduse de digitalizare pentru o mai bună sănătate în Europa. Astfel, potrivit rezoluției ce urmează să fie prezentată la Tel Aviv, statele membre sunt invitate, printre altele:
Bogdan Guță
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate