Eugen Nicolăescu: În 2014 vom avea trei programe naţionale de sănătate etalon, pentru cancer, diabet şi transplant

octombrie 9, 2013

Ministrul Eugen Nicolăescu a declarat că, începând cu anul 2014, vom avea trei programe naţionale de sănătate etalon, pentru cancer, diabet şi transplant, urmând ca acestea să aibă asigurată finanţarea încă din prima zi a anului viitor.

"Doresc ca, pentru 2014, trei programe naţionale de sănătate să le facem etalon. Aceste trei programe se referă la trei domenii: cancer, diabet şi transplant. Vrem să le organizăm cap-coadă, adică de la început până la sfârşit, încercând să plecăm de la prevenţie şi să încheiem cu paliaţia, acolo unde este cazul, sau cu bolnavul tratat care să plece acasă şi să urmeze o viaţă normală", a declarat Eugen Nicolăescu, prezent la cea de-a III-a ediţie a Conferinţei Naţionale "Transplantul, pacientul în stare post transplant şi viaţa cotidiană a acestuia", organizată de către Asociaţia Transplantaţilor din România.

Referindu-se la transplant, ministrul sănătăţii a spus că dorește creșterea numărului de campanii de informare, dar și a numărului de centre de recoltare de organe.

"Avem medici excepționali, trebuie să mai dezvoltăm în mare parte infrastructura, să punem la punct registrul național de transplant", a declarat reprezentantul Ministerului Sănătăţii.

Ministrul sănătăţii a susținut că bugetul alocat sănătății pentru anul 2014 va crește, astfel încât să finanţeze integral programele.

"Ca urmare a eforturilor pe care le-am depus în ultimele luni, bugetul Ministerului Sănătăţii pentru anul viitor o să crească și, ca atare, putem să spunem că aceste trei programe pe care noi le-am propus să le facem etalon să poată fi finanțate integral, să poată fi finanțate de la începutul anului și să evităm ce am păţit anul acesta, când a trebuit să așteptăm rectificarea bugetară, când probabil va mai trebui să facem niște modificări bugetare, astfel încât anul 2013 să fie acoperit și atât spitalele, cât şi furnizării să primească banii, iar pacienții să aibă acces la medicamente și la tot ceea ce este necesar", a adăugat Eugen Nicolăescu.

REVISTA POLITICI DE SĂNĂTATE

VIDEO

PROMO

Despre noi

Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.

De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.

Mai multe detalii

Contact

Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam

Contact

Newsletter

© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate