
Andrei Baciu și Vasile Lucian Pintea sunt noii secretari de stat din Ministerul Sănătății. Aceste două numiri au fost publicate astăzi în Monitorul Oficial și urmează ca prin Ordin de Ministru să fie stabilite și domeniile de care se vor ocupa fiecare dintre ei. Cei doi completează echipa formată din secretarul de stat Horațiu Moldovan, numit în funcție pe 7 noiembrie și Nelu Tătaru, numit pe 11 decembrie.
Andrei Baciu a absolvit Facultatea de Medicină din București în 2011 și a lucrat doi ani în chirurgie cardiovasculară într-un spital din Rouen. El a lansat, împreună cu PNL-istul Cristian Bușoi, o campanie pentru drepturile pacienților. Andrei Baciu este președintele Asociației SOS Drepturile Pacienților. La începutul anului 2015, Andrei Baciu a urmat un program de patru luni de formare în management spitalicesc la Școala Națională de Sănătăte Publică din București.
Vasile Lucian Pintea este șeful serviciului județean de medicină legală din Bistrița-Năsăud.
Roxana Maticiuc
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate