S-a deschis primul Centru de senologie din România

decembrie 4, 2014

Spitalul Clinic "Sf.Maria" Bucureşti a lansat receent, un proiect de maximă importanţă pentru sistemul sanitar românesc privind depistarea precoce a cancerului la sân. Recent, a fost deschis, în premieră în România, Centrul de senologie, care va  funcţiona în cadrul clinicii Chirurgie II, condusă de dr.Narcis Copcă. Centrul de senologie, în care se fac operaţii de cancer mamar de câţiva ani, va fi transformat într-un centru naţional important pentru orice etapă, care ţine de această maladie, de la controlul de rutină şi până la reconstrucţia sânului. Centrul va oferi servicii complete pentru orice persoană care are o suspiciune de cancer la sân.

Ministrul Sănătăţii, Nicolae BĂNICIOIU, a salutat deschiderea Centrului de Senologie de la Spitalul Sfânta Maria din Bucureşti: "Salut inaugurarea acestui important proiect şi în mod deosebit îi mulţumesc Primarului Capitalei, domnului doctor Sorin Oprescu, care a sprijinit acest demers. Proiectul este deosebit de important şi se înscrie în strategia Ministerului Sănătăţii, care va continua şi în 2015, de a sprijini investigaţiile, dar şi operaţiile de reconstrucţie pentru pacientele cu cancer la sân", a declarat Ministrul Sănătăţi, dr.Nicolae Bănicioiu.

Pacientele cu cancer mamar au deja acces la analize de ultimă generaţie, tratamente şi operaţii de reconstrucţie mamară prin endoprotezare. Ministerul Sănătăţii a reinclus investigaţia PET-CT şi reconstrucţia mamară după afecţiuni oncologice prin endoprotezare în Programul Naţional de Oncologie. Până acum, un număr de 800 de bolnave cu cancer mamar au beneficiat de reconstrucţie mamară, fiind alocat un buget de 2,52 milioane de lei. De asemenea, 3.000 de paciente au efectuat investigaţii PET-CT, suma totală alocată fiind de 12 milioane de lei. Sumele acordate se încadrează în bugetul alocat pentru derularea Programului Naţional de Oncologie, iar programul va fi continuat şi în 2015.

Spitalul Sfânta Maria este în subordinea Primăriei Municipiului Bucureşti-Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti. Spitalul  a primit de la PMB prin ASSMB, peste 15 milioane de euro. Realizarea clinicii este inclusă în această sumă.

 

Sursa: Ministerul Sănătăţii

REVISTA POLITICI DE SĂNĂTATE

VIDEO

PROMO

Despre noi

Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.

De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.

Mai multe detalii

Contact

Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam

Contact

Newsletter

© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate