
Lansată anul trecut, la inițiativa Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer și a Societății Române de Cancer, campania „Un viitor fără pată”, își propunea informarea populației spre a conștientiza riscurile cancerului de piele, în special a melanomului malingn, afecțiune cu o evoluție rapidă spre exitus.
Reprezentanți ai Ministerului Sănătății, Societății Române de Cancer (SRC), Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) și diverși specialiști, au lansat joi, 10 iulie 2014, ediția a doua a campaniei „Un viitor fără pată”.
Obiectivul principal al campaniei este creșterea ratei de diagnosticare precoce a melanomului malign în rândul populației din România.
Pe durata verii 2014, se vor iniția diverse activități menite să faciliteze accesul la educație privind melanomul. Ca sursă suplimentară de informație s-a creat site-ul info-melanom.ro, unde alături de numeroase date privind protecția, depistarea și tratamentul melanomului există și un conținut video, cu povești ale pacienților.
Milica, o pacientă care a învins melanomul, povestește etapele prin care a trecut de când a aflat că are cancer – melanom malign ocular.
„Când am ajuns în parcarea Institutului Oncologic din București (IOB), am simțit că viața mea s-a terminat, că nu mai am nicio speranță. Pentru mine cancerul însemna moarte. (…) Eu îi spuneam IOB, spitalul durerii, pentru că în jur vedeai doar oameni care aveau acea privire… uneori mai caldă, alteori mai furioasă, depindea de stadiul bolii lor.”
(sursa: info-melanom.ro/categorie/povesti/)
Cezar Irimia, președintele FABC, a declarat că dorința sa, în această campanie, este de a se adresa în special tinerilor, deoarece aceștia sunt cei mai afectați de melanom. „În perioada iulie – septembrie vom organiza acțiuni speciale în cadrul evenimentelor sportive care se vor desfășura în aer liber în București, dar și sesiuni de testare în țară, prin care vom încerca să îi învățăm pe tineri să recunoască din timp semnele melanomului și să meargă la medic”, a spus dl Irimia.
Dna Adriana Melnic, director executive al SRC a vorbit despre proiectele derulate anul trecut și a încurajat autoexaminarea periodică a alunițelor, îndemnând pe toți cei care constată apariția unei leziuni pe tegument să se adreseze specialistului.
Prezentări tehnice, dar pline de substanță au avut dl prof. dr. Sorin Țiplică, şef al Clinicii II Dermatologie de la Spitalul Clinic Colentina din Bucureşti, și dl dr. Florin Băcanu, oncolog la Centrul Medical Povernei din București. S-au prezentat statistici, modalități de prevenție și depistare, dar și opțiunile terapeutice în caz de diagnosticare a unui pacient cu melanom malign.
Vorbitorii au ținut să accentueze următoarele:
Simona Halep a fost desemnată ambasador al campaniei, ea urmând a se implica în promovarea unui comportament preventiv, în special pledând pentru o expunere protejată la soare.
Campania „Un viitor fără pată” se derulează cu sprijinul Bristol-Myers Squibb, Roche și Neolife Medical Center București.
Dr. Richard Constantinescu
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate