
Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a anunţat în cadrul conferinţei de presă susţinută la Târgu Mureş, că în curând va fi prezentată noua structură organizatorică a direcţiilor de sănătate publică de la nivelul judeţelor, care să intre în vigoare după 1 noiembrie, potrivit căreia o parte dintre atribuţii să rămână la minister, iar alta la nivelul autorităţilor publice judeţene relatează Agerpres.
"Vom pune în lumina reflectoarelor o nouă structură organizatorică a unei direcţii de sănătate publică judeţene, care va cuprinde două componente: una care va rămâne la Ministerul Sănătăţii, iar o alta care va fi transferată consiliilor judeţene. Componentă înseamnă atribuţii, compartimente, funcţionalităţi, tot, urmând ca între timp să schimbăm legea prin care să putem să facem transfer de autorităţi descentralizate către autorităţile publice locale, pentru că legea astăzi nu ne permite. Nici nu putem face o astfel de modificare legislativă prin ordonanţă de urgenţă pentru că ne interzice Constituţia, şi atunci trebuie să facem proiect de lege", a afirmat Eugen Nicolăescu citat de Agerpres.
Ministrul Sănătăţii a spus că adoptarea acestor modificări legislative nu va fi o problemă dat fiind faptul că USL are 70% în Parlament şi crede că un astfel de proiect de lege ar putea trece prin forul legislativ în trei săptămâni sau o lună.
"Sper ca undeva la sfârşitul lunii octombrie să avem totul pregătit şi după 1 noiembrie să facem această reorganizare. O componentă va rămâne la noi, una va fi pregătită pentru transfer. Şi vrem de acum să pregătim sistemul, să se ştie exact ce rămâne la noi şi ce va pleca şi să aşezăm toate aceste lucruri în normalitate", a spus ministrul.
El a subliniat că se impune să fie transferate mai multe activităţi de la Ministerul Sănătăţii pentru că sunt specifice autorităţilor locale, urmărindu-se o descentralizare reală.
"Este un sistem comunist, de 70 de ani. Cred că totuşi ne-am cam săturat să rămânem cu structurile comuniste. Haideţi totuşi să ne ducem către structuri mai moderne, mai flexibile, mai normale, mai apropiate de comunitate. De unde să ştiu eu, de la Bucureşti, cum se face autorizarea unui restaurant? De ce să o fac eu? Să o facă CJ pentru că ştie ce se întâmplă în judeţ. Poate că ştie mult mai mult decât mine foarte multe elemente, pe care eu trebuie să le cer. De ce să fac lucrul acesta? Poate să facă foarte bine comunitatea locală şi multe altele".
Sursa: Agerpres
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate