
Organizația Națională a Pacienților din Bulgaria, cea mai mare organizație de profil din această țară, organizează, în perioada 12- 13 septembrie 2016, conferința internațională a Patient Access Partnership intitulată ”Cooperarea în regiune- modalitatea de a îmbunătăți accesul la îngrijiri de calitate în țările din Centrul și Estul Europei”, în colaborare cu Ministerul Sănătății din Bulgaria și Forumul European al Pacienților (EPF).
Conferința va avea loc la Sofia (Bulgaria) și se va bucura de participarea organizațiilor afiliate Patient Access Partnership (PACT) din țările CEE (Bulgaria, Croația, Republica Cehă, Ungaria, Polonia, România, Republica Slovacă, Slovenia, cele trei țări baltice- Estonia, Letonia și Lituania, plus Grecia, Macedonia, Serbia și Turcia), precum și a factorilor de decizie de la nivel național și european, autorităților din sănătate, experților și industriei de profil.
Revista Politici de Sănătate este partener media al evenimentului. Concluziile Conferinței le veți putea citi în revista Politici de Sănătate.
Patient Access Partnership este o rețea condusă de pacienți ce reunește pacienții, comunitatea medicală, experții din sănătate publică, industria, Uniunea Europeană, dar și factorii de decizie politică și instituțiile din statele membre UE, având ca scop descoperirea și dezvoltarea de soluții inovative pentru a reduce inechitățile în accesul la îngrijiri medicale din UE.
Asigurarea accesului la îngrijri de calitate în statele membre UE prin combaterea inechităților din sistemul de sănătate a reprezentat o preocupare majoră în ultimii ani, care a suscitat interesul factorilor de decizie atât la nivel european, cât și național. Conferința ce va avea loc la Sofia oferă oportunitatea comunității medicale din regiune să își reafirme angajamentul politic în reducerea diferențelor privind accesul la îngrijiri de calitate prin discutarea măsurilor potențiale și instrumentelor inovative necesare pentru acțiuni viitoare.
Punctul cheie al Conferinței va fi reprezentat de discuțiile privind exemplele de bune practici și oportunitățile de colaborare la nivel regional și național, implicațiile și semnificația Semestrului European (ciclu anual de coordonare a politicilor economice), oportunitățile pe care le oferă fondurile structurale ale Uniunii Europene, precum și valoarea adăugată și implicațiile practice ale Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă ale ONU.
Dintre obiectivele Conferinței putem enumera: discutarea barierelor care împiedică accesul egal la îngrjiri de calitate în țările CEE, încurajarea discuțiilor informative privind existența mecanismelor sustenabile necesare îmbunătățirii sistemelor de sănătate, inclusiv a acțiunilor derulate în acord cu recomandările stabilite prin Obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale ONU, creșterea colaborării dintre factorii de decizie politici și părțile interesate din și dintre țările din regiune, furnizarea de recomandări privind acțiunile viitoare care să asigure accesul la îngrijri de calitate în regiune.
Pentru mai multe informații despre Conferință și înregistrare, puteți accesa http://pactconference.eu/.
Valentina Grigore
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate