Politici de Sanatate

Institutul Clinic Fundeni: 100 de proceduri de transplant hepatic realizate în 2013

22 octombrie
12:46 2013
Institutul Clinic Fundeni: 100 de proceduri de transplant hepatic realizate în 2013

Desi necesităţile României în materie de transplant hepatic sunt chiar mai mari, atingerea cifrei de 100 reprezintă o performanţă remarcabilă pentru transplantul de organe solide din România, în contextul în care şi rezultatele postoperatorii sunt la nivelul celor internaţionale.

Institutul Clinic Fundeni a efectuat 100 de proceduri de transplant hepatic de la începutul anului, ceea ce reprezintă un record pentru această activitate.

Ultimele 2 intervenţii au constat în două transplanturi hepatice la o pacientă de 59 ani cu ciroză hepatică datorată unei infecţii cu virus B şi D precum şi la un pacient de 57 de ani cu ciroză hepatică datorată unei infecţii cu virus C. Astfel, a fost atinsă cifra de 100 de transplanturi efectuate în Institutul Clinic Fundeni în anul 2013 şi 500 de transplanturi hepatice, în total.

Alte articole

TOP

REVISTA POLITICI DE SANATATE

Editii speciale

revista politici de sanatate-Republica Moldova

Abonează-te la newsletter

:
: