
Cea de-a treia ediţie a Conferinţei Sănătatea Femeii- practici bazate pe dovezi, care va avea loc pe 31 martie 2016 la Palatul Parlamentului, se desfăşoară sub auspiciile Comisiei pentru Sănătate Publică din Senatul României, Ministerului Sănătăţii şi Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Conferinţa este organizată de revista Politici de Sănătate.
În deschiderea Conferinţei Sănătatea Femeii vor susţine discursuri dr. Ion Luchian, preşedinte al Comisiei pentru Sănătate Publică din Senatul României, Excelenţa Sa Hans Klemm, ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, conf. dr. Diana Loreta Păun, consilier de stat, Departamentul Sănătate Publică, Administraţia Prezidenţială, conf. dr. Patriciu Achimaş Cadariu, ministrul Sănătăţii şi dr. Vasile Ciurchea, preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate.
Specialiştii prezenţi, în calitate de speakeri, la Conferinţa Sănătatea Femeii vor dezbate teme de actualitate în domeniul bolilor cronice la femei.
În prima sesiune a Conferinţei, dr. Astrid Buehren, preşedinte al Asociaţiei Femeilor Medic din Germania, va prezenta “Trenduri în gender medicine, în diferite arii terapeutice“, iar dr. Carmen Ungurean, Programul Naţional de Screening pentru cancerul de col uterin, Institutul Naţional de Sănătate Publică, va discuta despre "Politicile globale internaţionale pentru sănătatea femeii şi modul în care acestea se reflectă în politicile şi programele naţionale".
Cea de-a doua sesiune de discuţii va avea ca subiect “Managementul bolilor cronice la femei”. Speakerii celei de-a doua sesiuni sunt:
În cadrul celei de-a trei sesiuni a Conferinţei Sănătate Femeii (orele 14.00- 17.00), speakerii invitaţi vor prezenta cele mai noi informaţii din domeniul “Managementului bolilor cronice la femei”:
În cadrul Conferinţei Sănătatea Femeii vor fi prezentate şi o serie de suplimente nutritive pentru sănătatea femeii (Doppelherz) sau pentru frumuseţea femeii peste 40 de ani (Plantur39). De asemenea, reprezentanţii Medist vor discuta despre diagnosticarea cancerului la sân.
Cele trei sesiuni ale Conferinţei Sănătatea Femeii vor fi moderate de Măriuca Ivan, Director General Fundaţia Crucea Alb-Galbenă, dr. Călin Boeru, medic primar obstetrică-ginecologie, Izabela Pănescu, realizator şi producător emisiunea “Tinereţe fără bătrâneţe”- Digi 24, Diana Brâncuș, Senior Jurnalist, Coordonator secția Social, Știrile TVR şi Rozalina Lăpădatu, preşedinte al Asociaţiei Pacienţilor cu Afecţiuni Autoimune.
Pentru mai multe detalii şi înregistrare
Alexandra Paiu- alexandra.paiu@politicidesanatate.ro
Fie că vorbim de SUA, de România sau de orice altă ţară din lume, sistemele prin care autoritățile naționale încearcă să asigure sănătatea populaţiei se confruntă cu probleme.
De asemenea, fiecare țară are specificul ei în ceea ce privește sistemul de sănătate. Unele soluții sunt însă valabile pentru toată lumea, cu recomandarea de a le adapta la condițiile locale.
Quinn Media S.R.L
str Plantelor, nr 13, ap 1 bis, sect 2, 023971, Bucuresti
CUI RO30684750
J2012010743408
RO97INGB0000999903241487
ING Bank N.V Amsterdam
© 2016 - 2026 Copyright Politici de sanatate - QUINN Media SRL. Toate drepturile rezervate